Jak wykonuje się pomiar objętości cieczy? Najpopularniejsze metody

Jak wykonuje się pomiar objętości cieczy? Najpopularniejsze metody

Gdy konieczne jest dokonanie pomiaru objętości cieczy, w takim przypadku konieczne jest wybranie właściwej metody pomiarowej. Istnieje wiele metod pomiaru, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Czym cechują się poszczególne metody pomiaru objętości różnych cieczy? Pomiar cieczy prowadzony jest najczęściej w różnych zakładach przemysłowych – produkcyjnych, przetwórczych, na przykład w branży chemicznej, spożywczej, farmaceutycznej czy też papierniczej. Także wykorzystywany jest w branży wydobywcze oraz w gospodarce komunalnej.

Metoda radarowa

Wtedy, gdy konieczne jest dokonanie pomiaru na otwartej przestrzeni, czyli dla cieczy w kanałach, rzekach czy w innych otwartych zbiornikach, najczęściej wykorzystuje się metodę radarową. Radarowy pomiar objętości cieczy polega na zastosowaniu specjalnego urządzenia radarowego – jest to radar falowy, umieszczany jest nad zbiornikiem albo też z jego boku. Emituje on mikrofale, dlatego możliwe jest wtedy dokonanie precyzyjnego pomiaru przepływu także na otwartych przestrzeniach.

Metoda ultradźwiękowa

Ultradźwiękowy pomiar objętości cieczy podobne jak metoda radarowa może być prowadzona bezdotykowo, dlatego ma wszechstronne zastosowanie. W tym przypadku pomiary przeprowadzane są na bazie emitowanych przez urządzenie pomiarowe ultradźwięków. Taka metoda pomiarowa charakteryzuje się wysoką efektywnością – jest dokładna, szybka i również łatwa w realizacji.

Metoda elektromechaniczna

Tego typu pomiar prowadzony jest z użyciem sond wykorzystujących technologię elektromechaniczną. W tym przypadku pomiary odbywają się z użyciem specjalnego czujnika – ciężarka, który umieszczany jest w wodzie.

Metoda pojemnościowa

W tym przypadku pomiar objętości cieczy następuje na bazie sond wyposażonych w elektrody. Pobierają one pomiary cieczy i następnie umożliwiają dokonanie obliczeń jej objętości. Metoda pojemnościowa bardzo dobrze sprawdza się wtedy, gdy konieczne jest dokonanie pomiarów w zbiornikach, w których przepływ cieczy jest bardzo szybki. Pobrane informacje także natychmiast przekazywane są do odczytującego lub do odpowiedniej instalacji. Wobec tego pomiar objętości cieczy może być prowadzony z wykorzystaniem wielu różnych metod. Wiele typów urządzeń pomiarowych daje możliwość indywidualnego dopasowania do konkretnego miejsca montażu, badanej cieczy oraz do innych elementów układu pomiarowego. Z dostępnymi wariantami urządzeń do pomiaru objętości cieczy można zapoznać się już teraz na stronach internetowych firm zajmujących się ich produkcją i sprzedażą.

Leszek