Kiedy zamiast gotowego projektu domu warto kupić ten na wymiar?

Kiedy zamiast gotowego projektu domu warto kupić ten na wymiar?

Obecnie zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się gotowe projekty domów jednorodzinnych. To wygodne rozwiązanie, ponieważ projekt można otrzymać od razu jako przygotowany do realizacji – dodatkowo w bardzo atrakcyjnej cenie.

Projekt domu jednorodzinnego – co wybrać?

Gdy decyzja o budowie domu została już podjęta, w takiej sytuacji rozpoczyna się długi proces prowadzący do przeprowadzki do wymarzonego budynku. Poza poszukiwaniem odpowiedniej działki jedną z pierwszych czynności jest także wybranie właściwego projektu domu.

Odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego nigdy nie powinno wybierać się pochopnie. To bardzo ważny dokument, ponieważ zawarte są w nim informacje o wszystkich szczegółach budynku – od wymiarów pomieszczeń, przez zastosowane materiały, a skończywszy na instalacjach.

Obecnie projekt domu można kupić także jako gotowy. To popularne rozwiązanie, ale warto pamiętać o tym, że nie sprawdzi się ono w każdym przypadku.

Zalety i wady gotowych projektów domów

Gotowe projekty domów jednorodzinnych są doskonałym wyborem dla każdego, dla kogo liczy się wygoda i czas. Teraz można przeglądać je w internecie bezpośrednio na stronach biur, jakie je sprzedają. Projektom towarzyszą rzuty oraz wizualizacje, orientacyjne kosztorysy, a nawet zdjęcia wykonanych już inwestycji na ich podstawie.

W zdecydowanej większości przypadków gotowy projekt domu to dobre rozwiązanie dla inwestora. Zdarza się jednak, że nie jest to optymalne rozwiązanie, dlatego konieczny jest wtedy dobry architekt Gliwice czy w innym mieście.

Warto zaznaczyć, że gotowe projekty domów są przede wszystkim uniwersalne, aby sprawdziły się one u niemalże każdego. Gdy szuka się zatem projektu na problematyczną działkę, projektu uwzględniającego określone style architektoniczne, technologie budowlane, konieczne może być udanie się do biura architektonicznego.

Kiedy warto udać się do architekta?

Doświadczony architekt może wykonać dla swojego klienta projekt uwzględniający wszystkie jego wymagania. Można wtedy zamówić projekt domu tradycyjnego, nowoczesnego, parterowego, piętrowego czy z użytkowym poddaszem. Nie ma problemu z wykonaniem projektu na działkę małą, wąską, działkę pochyłą.

Także architekt może zasugerować optymalne rozwiązania technologiczne, aby gotowy dom był komfortowy w zamieszkaniu, a także niedrogi w utrzymaniu. Jednocześnie może być on w pełni dopasowany do potrzeb użytkowników.

Głównym minusem indywidualnych projektów jest ich wyższa cena, jednak w wielu sytuacjach warto zdecydować się na zakup projektu wykonanego „na wymiar”.

Leszek