Lubisz oszczędności? Zainwestuj w inteligentny dom!

Lubisz oszczędności? Zainwestuj w inteligentny dom!

Utrzymanie domu może być związane ze sporymi wydatkami. Można minimalizować je na wiele sposobów – zakręcać wodę podczas mycia zębów, włączać tylko całkowicie załadowaną zmywarkę lub wyłączać z prądu nieużywane sprzęty. Aby uzyskać jeszcze większe oszczędności, warto jednak pomyśleć o większej inwestycji w inteligentny dom. Co warto wiedzieć o tego typu systemach?

Czym jest inteligentny dom?

O instalacjach określanych jako inteligentny dom słyszał już chyba każdy. Nie każdy jednak dokładnie wie, co kryje się pod tym terminem. Dzisiaj tego typu rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne. Używane są nie tylko w domach, ale też w mieszkaniach. Proste w instalacji i konfiguracji systemy umożliwiają stworzenie własnych rozwiązań wspomagających komfort i bezpieczeństwo, a przy tym redukujących koszty związane z eksploatacją budynków mieszkalnych.

Instalacje Smart Home, ponieważ także tak są one określane, składają się z połączonych ze sobą elementów, a także z systemu sterującego, który zajmuje się ich obsługą. Może robić to automatycznie na podstawie danych zebranych z czujników lub wcześniej zaprogramowanych funkcji. Również istnieje możliwość ręcznego zarządzania sprzętami.

Czym można sterować przez instalacje jak inteligentny dom?

Nowoczesny inteligentny dom może być indywidualnie dostosowany do potrzeb domowników, aby dzięki temu jeszcze łatwiej korzystać z wszystkich jego instalacji i sprzętów. Może on również współpracować z urządzeniami na zewnątrz domu.

Przykładowe zastosowanie systemów typu inteligentny dom:

  • sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym
  • dobór trybu pracy systemu grzewczego zależnie od temperatury w domu
  • kontrola dostępu za pomocą domofonów i wideodomofonów
  • monitorowanie otoczenia budynku i alarmowanie w razie wystąpienia zagrożenia
  • sterowanie klimatyzacją podczas gorących dni, by zredukować nadmierne ciepło
  • uruchamianie systemu wentylacji i oczyszczania powietrza, aby poprawić jego jakość
  • sterowanie bramą wjazdową i bramą garażową
  • otwieranie i zamykanie osłon okiennych

Oczywiście, należy pamiętać, że są to tylko przykładowe rozwiązania, ponieważ systemy jak inteligentny dom mogą być tak naprawdę dobrowolnie skonfigurowane, aby odpowiadać potrzebom swoich użytkowników.

Jak oszczędzać w inteligentnym domu?

Systemy inteligentny dom często kojarzone są jako sposób na poprawę komfortu mieszkania, lecz warto wskazać, że również są one w stanie zredukować koszty związane z jego eksploatacją.

Najlepsze efekty daje sterowanie instalację grzewczą oraz wentylacją, ponieważ to właśnie w tym obszarze dochodzi często do największych strat. Oszczędzać można też na prądzie, a nawet na wodzie. To zatem przyszłościowy wybór!

Leszek