Uszkodzona membrana dachowa. Jak wykonać renowację dachu?

Uszkodzona membrana dachowa. Jak wykonać renowację dachu?

Membrany dachowe są obecnie powszechnie stosowane przy pracach dekarskich. To specjalne folie, które pełnią funkcje izolacyjne. Niestety, na skutek różnych czynników membrana dachowa może ulec uszkodzeniu. Jak można ją naprawić?

Membrany w pracach dekarskich

Przy budowie domu lub jego remoncie ważne jest nie tylko wybranie samego pokrycia dachowego, lecz również tych materiałów, które znajdują się pod nim. Membrany dachowe to specjalne folie, które mają na celu ochronę konstrukcji budynku przed wilgocią, a także poprawiają jego parametry termoizolacyjne. Nowoczesne membrany dachowe to folie warstwowe. Składają się najczęściej z trzech warstw – przepuszczającej jednostronnie parę wodną, a także warstw ochronnych. Właściwie dobrana i zamontowana membrana dachowa chroni przed przeciekami wody do warstwy ocieplenia, a także pozwala na wyprowadzanie pary wodnej na zewnątrz. Chociaż membrany dachowe są odpowiednio wzmacniane, to jednak nie są one całkowicie odporne na czynniki niszczące. Zdarza się zatem, że membrana ulega uszkodzeniu. Niekiedy są to nie wielkie usterki, na przykład przerwanie czy otwory, ale zniszczeniu może ulec też większy fragment folii. W takiej sytuacji konieczna jest renowacja dachu. Jak należy ją przeprowadzić?

Naprawa uszkodzonej membrany dachowej

Sposób naprawy uszkodzonej membrany jest zależny od charakteru usterki. Gdy są niewielkie, można przeprowadzić je także samodzielnie za pomocą ogólnodostępnych materiałów i narzędzi. Jeżeli dochodzi do przerwania membrany dachowej lub powstania w niej niewielkich otworów, wtedy renowacja dachu najczęściej prowadzona jest z użyciem specjalnych taśm samoprzylepnych. Najlepsze efekty dają wtedy wodoodporne taśmy butylowe, które są także bardzo wytrzymałe i elastyczne. Przyklejone do folii dachowej natychmiast naprawiają usterkę. Gdy jednak uszkodzenie folii jest większe, konieczne może być wykonanie wstawki z folii. Wstawkę wykonuje się pomiędzy kontrłatami i umieszcza się ją pod zakładem membrany oraz pod łatami, aby uzyskać odpowiednie zabezpieczenie przed przeciekaniem. Wstawkę należy wtedy odpowiednio przyciąć i wykonać na niej zakładki, aby była ona dopasowana do miejsca montażu.

Podsumowując, gdy dochodzi do uszkodzenia membrany dachowej, najlepiej od razu przystąpić do jej naprawy. Zniszczona folia może doprowadzić do nadmiernego zawilgocenia i zniszczenia izolacji dachu, rozwoju pleśni, a także do naruszenia konstrukcji budynku. Prace naprawcze nie są skomplikowane – można wykonać je także samodzielnie z użyciem specjalnych taśm oraz wstawek z membrany.

Leszek